Jama brzuszna to skupisko najważniejszych narządów całego organizmu – wątroba, trzustka, śledziona, nerki czy pęcherz moczowy to tylko niektóre z organów bez których funkcjonowanie byłoby niemożliwe. Ważnym jest, by pilnować poprawnej kondycji każdego z tych narządów, a żeby dokonać takiej kontroli, najlepiej wykonać badania USG brzucha.
Garść podstawowych informacji
USG jamy brzusznej polega na analizie poszczególnych narządów poprzez wodzenie głowicą specjalnego aparatu po skórze pacjenta. Odbierany obraz ukazuje się na połączonym ekranie, dzięki czemu możliwa jest ocena wnętrza organizmu. Badanie ultrasonograficzne jest całkowicie bezbolesne, odbywa się na leżąco i trwa około dwudziestu minut.
Kiedy umówić się na wizytę?
Wszelkie USG badania należy wykonać w momencie zaobserwowania takich niepokojących objawów jak bóle brzucha i nerek (podejrzenie kamicy nerkowej), a także podczas gdy dokuczają wymioty i biegunka. Wskazaniem jest też pojawienie się problemów z wypróżnianiem oraz podejrzenie chorób nowotworowych. Warto również wykonać badanie profilaktycznie raz na jakiś czas, dzięki czemu wcześnie zdiagnozuje się chorobę.