Pacjenci przyzwyczajeni do internistów oraz pediatrów pracujących w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej z niepokojem podchodzą do lekarzy medycyny rodzinnej.
Co warto wiedzieć na temat lekarza medycyny rodzinnej?
Lekarz rodzinny to specjalista w dziedzinie medycyny rodzinnej. Specjalizacja ta nie jest tak bardzo popularna jak choroby wewnętrzne, czy pediatria, ale z roku na rok coraz więcej młodych lekarzy wybiera ją jako swoją przyszłość.
Rodzinny lekarz podobnie jak jego koledzy specjaliści odbywa 4-5 letni kurs specjalizacyjny, w czasie którego poznaje tajniki wiedzy dotyczące m.in pediatrii, chorób wewnętrznych, czy geriatrii. Specjalizacja kończy się państwowym egzaminem specjalizacyjnym, po którym lekarz uzyskuje tytuł lekarza medycyny rodzinnej.
Czy lekarz rodzinny może zająć się dzieckiem?
Dla białostockiego lekarza rodzinnego z przychodni dorosły, podobnie jak dziecko są pacjentami równorzędnymi. Jak wcześniej zostało to wspomniane, lekarz ten w czasie szkoleń, odbył również staże w wielu klinikach pediatrycznych. Jego wiedza z zakresu chorób dziecięcych jest na tyle szeroka, że w specjalistyczny sposób zajmie się również dzieckiem.
Medycyna rodzinna to specjalizacja niedoceniana, a lekarze ją wybierający często uznawani są za nieuków. W czasie kolejnej wizyty u lekarza rodzinnego warto spojrzeć na niego przychylniejszym okiem- podobnie jak koledzy również odbył długi kurs specjalizacyjny.